EXTERIO – DOBRY ARCHITEKT

Wyróżnia nas przede wszystkim świeże spojrzenie oraz umiejętność trafnego odczytywania potrzeb naszych Zleceniodawców. Jako pracownia architektury staramy się pomagać w realizacji marzeń. Dlatego też indywidualne projekty rezydencji i domów, które przygotowujemy, są niepowtarzalne i w pełni dostosowane do oczekiwań naszego Klienta. Podejmujemy się zarówno przygotowywania zlecenia od podstaw, urzeczywistniając tym samym wizję Inwestora, jak również planujemy przebudowy, pozwalające poddać domy całkowitej metamorfozie. Doskonale wiemy, że niezależnie od skali inwestycji, do jej prawidłowego przebiegu, a przede wszystkim zaplanowania, niezbędny jest dobry architekt, który wykona wysokiej jakości projekt rezydencji. Nasza warszawska pracownia współpracę rozpoczyna od poznania Państwa potrzeb. To one określają kierunek dalszych działań. Uważnie oceniamy też możliwości, które stwarza dane miejsce – bardzo często to ono podpowiada konkretne rozwiązania i pozwala uczynić budynek integralną, ale jednocześnie wyróżniającą się częścią otoczenia.

ZAPYTAJ O OFERTĘ

HU_1

DOM POD WARSZAWĄ

powierzchnia: 265 m2

projekt: 2017

HU_2Model ModelHU_3HU_4HU_5HU_6

 

 

klu_01

DOM NAD JEZIOREM

powierzchnia : 204 m2

projekt: 2016

klu_02klu_03 klu_04 klu_05 klu_06

ModelModel

klu_01

DOM W PIENINACH

powierzchnia : 154 m2

realizacja: 2016

Dom letniskowy  położony nad jeziorem Czorsztyńskim. Działka na której został zaprojektowany jest pochylona w kierunku jeziora. Roztacza się z niej piękny widok na panoramę okolicy – jeziora i gór oraz malowniczo położone na brzegu dwa średniowieczne zamki w Niedzicy i Czorsztynie. Dom został zaprojektowany w ten sposób aby wykorzystać niebagatelne atuty widokowe lokalizacji. Od strony jeziora zastosowano pełne przeszklenia na parterze oraz dużą, przeszkloną lukarnę na piętrze. Wykorzystując spadek działki, poziom parteru oraz zlokalizowanego przed domem tarasu jest wyniesiony w stosunku do otaczającego terenu.  Wnętrze domu jest bardzo proste i funkcjonalne. Parter zajmuje prawie w całości przestrzeń dzienna z aneksem kuchennym. Dwa przesuwne okna pozwalają na otwarcie połowy ściany i łączą wnętrze z tarasem. W pasie od strony wejściowej umiejscowiono łazienkę, toaletę, garderobę i schody na piętro. Układ piętra jest symetryczny – schody po środku oraz 3 pokoje pod skosami dachu. Pod budynkiem zagłębiono w zboczu niewielką piwnicę i pomieszczenie techniczne. Bryła domu kształtem, kolorystyką i użytymi materiałami nawiązuje do tradycyjnej zabudowy pasterskiej. Sto metrów od domu mieści się skansen z budynkami z XIX wieku które zostały przeniesione z dna tworzonego jeziora. Dom nawiązuje do tych tradycji ale ma nowoczesną formę i rozwiązania techniczne. Charakterystyczny dach i ściana frontowa pokryte zostały wiórem osikowym. Płynnie przechodzi on z dachu na ścianę. Budynek swoją formą niejako wskazuje na wartościowe elementy otoczenia. Od strony wejściowej, zwróconej w stronę lądu, poprzez brak okien,  dom sprawia wrażenie niedostępnego. Otwiera się na otoczenie dużymi przeszkleniami od strony jeziora.

klu_07klu_10klu_14klu_06klu_12klu_05klu_13klu_08klu_11klu_09klu_02klu_03klu_04D9_cam01D9_cam02

 

rez_hill01REZYDENCJA NA WZGÓRZU

powierzchnia: 635 m2

projekt: 2016

Założenia kompozycyjne rezydencji na wzgórzu oparte zostały na kontrastach: pełne-puste, jasne-ciemne. Budynek złożony jest z kilku brył o wydrążonym wnętrzu. Powłoka tych brył jest ciemna, grafitowo-betonowa. Wnętrze natomiast jasne, biało-szklane. We wnętrzach kryją się przytulne przestrzenie tarasów i podcieni oraz przeszklonych wnętrz dających schronienie. Surowe płaszczyzny dają wrażenie solidności i monolityczności. Kompozycja brył ma zdecydowanie horyzontalny charakter. Sugeruje kamienie bezładnie rzucone na szczycie wzgórza.  Wnętrze rezydencji podporządkowane jest otwarciom widokowym, które charakteryzują lokalizację inwestycji. Budynek funkcjonalnie podzielony został na 4 strefy: na parterze; strefę dzienną i strefę garażowo- gospodarczą oraz na piętrze strefę prywatną i strefę studia. Główne wejście zostało ukryte w kompozycyjnym środku ciężkości, pomiędzy strefą garażową a strefą dzienną.  Strefa dzienna stanowi jedną przestrzeń w której znalazła się przestronna część wejściowa ze schodami prowadzącymi na piętro, jadalnia, wyspowa kuchnia, salon oraz pokój cygar. Większość ścian jest przeszklonych i otwiera się na rozległy taras, częściowo zadaszony, będący kontynuacją wnętrza.  Strefa prywatna zawiera sypialnie z łazienkami i garderobami oraz niewielką siłownię z sauną. Wszystkie pokoje posiadają wyjścia na przestronne tarasy.  Wjazd do garażu został obrócony o 90 stopni aby nie rzucał się w oczy od strony głównego wejścia. Studio, będące w założeniu mieszkaniem opiekuna rezydencji, umieszczone nad garażem stanowi dopełnienie kompozycji.  Elewacje zaprojektowane zostały jako betonowe w dwóch kontrastujących odcieniach. Ramy okien oraz elementy balustrad, dla zminimalizowania ilości użytych materiałów, są ze stali nierdzewnej.

rez_hill02rez_hill03 rez_hill04Model Model

MOK2

DOM NA MOKOTOWIE

powierzchnia: 241 m2

projekt: 2016

MOK1wariant-1_01 wariant-1_03 wariant-1_05Model ModelModel

PRZEM_02 (1)

REZYDENCJA W PRZEMYŚLU

powierzchnia: 545 m2

projekt: 2016

Lokalizacja, w  której zaprojektowana została rezydencja charakteryzuje się pięknym widokiem na panoramę miasta. Położona jest na jednym z wzniesień okalających Przemyśl. Projekt z założenia ma się wyróżniać. Architektura odzwierciedla aspiracje klienta, który chciał zobaczyć w swojej rezydencji fragmenty architektury, z którą styka się w innych krajach. Podstawowym założeniem projektu jest wykorzystanie widoku i ekspozycji słonecznej. Wszystkie główne pomieszczenia otwierają się przeszklonymi ścianami na panoramę miasta. Ze względu na skalę, która znacznie odstaje od zabudowy sąsiadującej bryła domu jest rozbita na mniejsze  elementy. Składa się w kilku  brył wykończonych grafitową okładziną z betonu architektonicznego spiętych  poziomymi pasami jasnych gzymsów. Funkcjonalnie dom dzieli się na dwie części – mieszkalną i garażowo techniczną. Pomiędzy nimi znajduje się reprezentacyjne wejście umieszczone w głębokim podcieniu. Na parterze części mieszkalnej znajduje się jednoprzestrzenny salon z kuchnią i jadalną. Przed nimi zaprojektowano przestronny taras częściowo ukryty pod wysokim zadaszeniem. Taras został wyposażony w otwarty grill zewnętrzny umieszczony w masywnym kominie. Rezydencja została zaprojektowana tak aby jednocześnie stwarzać przytulną atmosferę dla kilku stałych mieszkańców jak i umożliwiać organizację przyjęć na większą ilość osób. Funkcje domu zorganizowane są wokół dwukondygnacyjnego atrium zaprojektowanego po środku części mieszkalnej, w którym znajdują się reprezentacyjne schody prowadzące na piętro.  Na piętrze zlokalizowano sypialnie z przestronnymi garderobami i łazienkami oraz siłownię z wyjściem na taras. Zgodnie z główna zasadą projektu widok  z sypialni otwiera się na panoramę Przemyśla.

PRZEM_01_2PRZEM_02_cropPRZEM_01_cropprzem_sprzem_f

 

 

 

Model

Model

 

RADOMSKO_02

DOM W RADOMSKU

powierzchnia: 286 m2

projekt: 2015

Dom został zaprojektowany tak aby wyróżniać się z otaczającej zabudowy. Wymagający klient chciał aby jego dom był niestandardowy i nowoczesny. Zaprojektowany budynek rozbity jest przestrzennie na klika brył poprzesuwanych względem siebie w celu zmniejszenia skali i nadania poszczególnym częściom kameralności.. Mocno nadwieszone gzymsy zacierają granicę pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem domu oraz dają osłonę przed słońcem dla dużych przeszkleń.  Elewacje pokryte zostały kontrastującymi materiałami – ciemnymi płytami z betonowymi oraz jasnym tynkiem, dzięki temu uzyskano wyraźnie horyzontalny charakter budynku. Aluminiowe okna z dużymi przeszkleniami i szklane narożniki nadają lekkości i nowoczesności. Po wejściu do domu znajdujemy się w centralnym miejscem wnętrza, którym jest  dwukondygnacyjna przestrzeń nad pokojem dziennym łącząca poziomy domu, w której zaprojektowane zostały rzeźbiarsko uformowane schody. Kuchnia z jadalnią zostały umieszczone w wydzielonej bryle po lewej stronie od osi wejścia. Pomiędzy jadalnią a pokojem dziennym zaprojektowany został duży, zadaszony taras. Ze względu na układ stron świata, dwukondygnacyjna przestrzeń pełni również rolę „łapacza” światła słonecznego dla części dziennej domu poprzez przeszklenia na piętrze od strony zachodniej  oraz dwukondygnacyjne przeszklenie od strony wschodniej. Na piętrze znajdują się sypialnie z przestronnymi łazienkami oraz pralnia, przy czym do głównej sypialni prowadzi mostek, który podkreśla prywatność i izolację tej części domu. Pozostałe dwie sypialnie mają dostęp do wspólnego  tarasu zlokalizowanego nad bryłą garażu.

RADOMSKO_01

RADOMSKO_PARTER RADOMSKO_PIETRO

 

DOM_P_W_01

DOM W KOCZARGACH

projekt : 2015

powierzchnia : 224 m2

Projekt stworzony dla klientów poszukujących niestandardowego rozwiązania dla swojego domu. Różniącego się od otaczających domów. Nowoczesnego ale przytulnego i spokojnego. Budynek składa się z dwóch brył: prostopadłościanu parteru i piętra ze skośnym dachem. Dla uzyskania wrażenia lekkości bryła przyziemia jest podcięta cofniętym cokołem. Wrażenie podkreślają również lekkie schodki, którymi dostajemy się do wejścia  i na taras. Dla rozbicia skali domu i podkreślenia różnorodności góry i dołu zastosowaliśmy kontrast kolorystyczny. Parter pokryty jest płytami betonowymi w kolorze białym z wnękami w kolorze grafitowym a całe piętro wraz z dachem obłożone zostało blachą powlekaną na kolor grafitowy.  Klienci życzyli sobie aby garaż nie dominował w widoku domu od strony wjazdu – został więc schowany w tylnej części i wkomponowany w bryłę przyziemia. Od strony wejścia bryła domu jest pełna, bez otworów okiennych jedynie z wnęką wejściową. Z drugiej strony pomieszczenia parteru otwierają się na ogród dużymi przeszkleniami, z których fragmenty są oknami przesuwnymi. W parterze zlokalizowaliśmy funkcje dzienne: salon, kuchnię z jadalnią, toaletę i garaż połączony z domem przez garderobę. Centralne miejsce zajmuje kominek z paleniskiem przeszklonym z trzech stron. Nad salonem zaprojektowana została dwukondygnacyjna przestrzeń otwierająca się na hol na piętrze. Na piętrze zlokalizowane zostały sypialnie, przestronna łazienka oraz gabinet. Hol doświetlony jest z dwóch stron dając widok na przestrzał przez dom. Budynek wyposażony jest w nowoczesną instalację wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

DOM_P_W_02 Model Model

KOCZ_W2KOCZ_W3KOCZ_W4KOCZ_W1

PENS_02

PENSJONAT NAD MORZEM

powierzchnia: 517 m2

projekt: 2015

Budynek zlokalizowany jest  w jednym z kurortów nad morzem Bałtyckim. Inwestor zakłada użytkowanie sezonowe, głównie w miesiącach letnich. Maksymalne wykorzystanie oraz elastyczność powierzchni wraz z ekonomiką rozwiązań były głównymi celami przy projektowaniu. Budynek ma prostą bryłę, nawiązującą do zabudowań regionalnych,  z modularnym podziałem wnętrza na pokoje o jednakowej szerokości. Pokoje we wnętrzu można elastycznie łączyć w zespoły. Strefa dzienna na parterze składa się z wygodnej strefy wspólnej z kominkiem, ogólnodostępną kuchnią oraz kącikiem dla dzieci. Przedłużeniem wspólnej przestrzeni na zewnątrz jest odkryty basen. Na poddaszu znajdują się najwygodniejsze apartamenty z przestronnymi tarasami. Modularność domu znajduje swoje odzwierciedlenie w fasadach. Od strony południowej umieszczono tarasy dostępne z każdego pokoju. Przegrody tarasowe zostały zaprojektowane jako składane aby możliwe było przejście pomiędzy pokojami. Od strony południowej budynek jest niemal całkowicie przeszklony i otwarty na letnie słońce. Dla uniknięcia przegrzewania się pokoi okna zacienione są tarasami oraz specjalnie zaprojektowanymi łamaczami światła. Elewacje zostały pokryte ręcznie wyrabianymi płytkami ceglanymi nawiązując do architektury nadmorskich spichlerzy. Zastosowano również elementy z drewna bejcowanego na czarno kojarzące się z tradycyjnymi zabudowaniami drewnianymi regionu. Dach oraz portal wejściowy zostały pokryte blachą grafitową dla kontrastu z elementami ceglanymi i drewnianymi. Pensjonat został wyposażony w energooszczędne instalacje, w tym kolektory słoneczne podgrzewające wodę użytkową.

PENS_01BG_02 BG_03BG_01BG_O4

Model Model Model

D15_1

DOM W ŁOMIANKACH

powierzchnia : 135 m2

realizacja : 2008

Dom, który był alternatywą dla mieszkania w mieście. Wybudowany w koszcie niewielkiego mieszkania. Przeznaczony dla pary z dwóją dzieci i psem. Zlokalizowany w Łomiankach pod Warszawą. Prosta bryła domu, z dwuspadowym dachem bez okapów została urozmaicona elementami okładziny z desek. Dla połączenia przestrzeni dziennej z otaczającym dom ogrodem zastosowano duże przeszklenia w drewnianych ramach z fragmentami przesuwnymi. Elewacja domu pokryta została najprostszym materiałem czyli białym tynkiem. Dla kontrastu kolorystycznego dach z blachodachówki jest w kolorze grafitowym. Wnętrze domu podzielono na strefy. Parter zajmuje strefa dzienna. Wchodząc do domu znajdujemy się od razu w jednej przestrzeni, która stanowi wejście, salon z kominkiem oraz aneks kuchenny. W narożniku umieszczono garderobę oraz łazienkę. Prawie całkowicie przeszklone dwie ściany parteru otwierają dom na ogród. Na piętrze znajduje się strefa nocna – główna sypialnia połączona funkcjonalnie z łazienką oraz dwa pokoje dziecięce. Kompozycję domu uzupełnia ciekawie zaaranżowane otoczenie – podświetlone murki z gabionów kamiennych, drewniany taras oraz oryginalne oświetlenie terenowe. Całość dopełnia zieleń, która, poprzez oplatające dom pnącza, staje się elementem architektury budynku.

 

D15_2D15_3D15_4D15_7D15_8D15_9

ŁO_PARTER

ŁO_PIETRO

 

DOM „2 W 1”

powierzchnia : 402,5 m2

Dom zaprojektowany dla pary bez dzieci. Łączy w sobie cechy dwóch domów: nowoczesnej rezydencji oraz domku w lesie. Domy zbudowane są jeden na drugim. Na dachu „rezydencji” zlokalizowany jest ogromny taras, który stał się działką dla „domku w lesie”. Na górze skupiają się funkcje nocne, najbardziej prywatne : sypialnia, łazienka z sauną oraz sala do ćwiczeń. Na parterze umieszczone są dwa patia-ogródki które wpuszczają ogród do domu oraz pozwalają na doświetlenie salonu oraz pokoi do pracy bezpośrednim światłem słonecznym prawie o każdej porze dnia. Od strony podjazdu bryła jest bardziej zamknięta, z mniejszą ilością przeszkleń. Od tej strony znalazła się również ukryta w bryle domu buda dla psa. Od strony ogrodu dom otwiera się pełnymi przeszklonymi ścianami. Ścianę salonu można zupełnie rozsunąć likwidując granicę pomiędzy wnętrzem a częścią zewnętrzną. W bezpośrednim sąsiedztwie części dziennej znajdują się pokoje do pracy dla domowników. Takie rozwiązanie ma dawać możliwość łączenia pasji i pracy z życiem domowym. Część podziemna przeznaczona jest na piwnicę z winami oraz lamus. Poziom tarasu dostępny jest również od strony ogrodu za pomocą schodów zewnętrznych. Całość górnego domu pokryta jest drewnem, które z czasem, patynując ma wtopić dom w otaczającą przyrodę.

 

G:__PROJEKTY22 DZIALKOWAKONCEPCJADZIALKOWA W5 09 11 13 Model

G:__PROJEKTY22 DZIALKOWAKONCEPCJADZIALKOWA W5 09 11 13 Model

G:__PROJEKTY22 DZIALKOWAKONCEPCJADZIALKOWA W5 09 11 13 Model

D1c12

D1c19

D1c16

D1c18

D1c09

D1c08

 

 

D1105

DOM NA ZAWADACH

powierzchnia : 246,2 m2

realizacja : 2008

Dom dla rodziny z dwójką dzieci i psem. Zlokalizowany pod Warszawą na pięknych terenach pomiędzy Wilanowem a rzeką Wisłą. Forma domu nawiązuje do tradycyjnego domu wiejskiego jednak uproszczonego poprzez usunięcie okapów i nadwieszeń dachu. Dom został zaprojektowany w ten sposób, aby wszystkie pomieszczenia główne miały widok na ogród. Od strony podjazdu zlokalizowane są, zarówno na parterze jak i na piętrze, pomieszczenia zapleczowe takie jak garderoby, łazienki i pralnie. Wejście do domu znajduje się we wspólnym podcieniu z wjazdem do garażu. Na piętrze, od strony ogrodu, zaprojektowany został taras w postaci wcięcia w dachu, na który jest wyjście z sypialni rodziców, pokoju dzieci oraz z holu na piętrze. Wszystkie pomieszczenia, również te zapleczowe, wyposażone są w okna dające doświetlenie naturalne. Taras umożliwia również dobre doświetlenie holu na piętrze. Salon, jadalnię i kuchnię zaprojektowano jako ciąg pomieszczeń w amfiladzie. Od strony ogrodu w salonie znajduje się przeszklona przesuwna ściana, za którą, zaprojektowany został taras. Budynek ten odznacza się racjonalnością oraz ekonomicznością rozwiązań, które pozwoliły inwestorom zamienić mieszkanie w bloku na dom .

D1102D1103D1101D1104

 

D4cam01

DOM „ZET”

powierzchnia : 428,2 m2

Dom zaprojektowany został dla działki o froncie zlokalizowanym od południa, co spowodowało nietypowe podejście do formy i funkcji budynku. Bryła budynku wyciągnięta jest wzdłuż frontowej granicy działki. Zarówno parter jak i piętro mają te same wymiary rzutu. Przesuwając piętro względem parteru uzyskano następujące efekty: podcień nad wejściem oraz podjazdem do garażu i zacienienie strefy dziennej na parterze oraz duży taras dla wszystkich pomieszczeń na piętrze. Salon, jadalnia i kuchnia stanowią jedną przestrzeń dzienną z przeszklonymi ścianami od północy i południa. Taki zabieg pozwolił uzyskać z jednej strony otwarcie na ogród a z drugiej doświetlenie przestrzeni światłem słonecznym.  W zachodniej części domu umieszczony został garaż oraz klatka schodowa. Na piętrze wszystkie pokoje zaprojektowane zostały z widokiem na ogród poprzez przeszklone ściany. Nad garażem, z dużymi oknami na północ i południe zlokalizowany został pokój do pracy, który w zamierzeniu miał być również amatorskim studiem fotograficznym. Od strony ulicy zlokalizowano pomieszczenia gospodarcze .  W piwnicy zaprojektowano lamus oraz przestronną piwniczkę na wina ze stołem do degustacji. Dla podkreślenia czytelności pomysłu elewacje południowa i północna oraz dachy i tarasy obłożone zostały jednym materiałem – okładziną drewnianą z modrzewia syberyjskiego, który pięknie patynuje z czasem.

D4cam2 G:__PROJEKTY22 DZIALKOWAKONCEPCJADZIALKOWA W4 09 07 30 Model

 

G:__PROJEKTY22 DZIALKOWAKONCEPCJADZIALKOWA W4 09 07 30 Model

G:__PROJEKTY22 DZIALKOWAKONCEPCJADZIALKOWA W4 09 07 30 Model

D4c12

 

 

D7_cam01

DOM „C”

powierzchnia : 190 m2

Dom jest przebudową istniejącego budynku jednorodzinnego. Położony na bardzo wąskiej działce z jedną ścianą w ostrej granicy, mało atrakcyjny zewnętrznie oraz niefunkcjonalny wewnątrz, dom z lat 70 przestał spełniać wymagania mieszkańców. Projekt zakłada zmianę lokalizacji głównego wejścia do budynku z elewacji frontowej na boczną. Od frontu przewidziano dobudowanie kubatury która miała być rozszerzeniem części wypoczynkowej.  Na piętrze powstał w ten sposób przestronny taras dostępny z główniej sypialni. Wnętrze domu również uległo gruntownej przemianie. Cały parter został przeznaczony na funkcje dzienne – kuchnię jadalnię i salon. Na piętrze umieszczono  sypialnie z garderobami.  Zewnętrzna forma budynku uległa przemianie nie tylko poprzez dobudowanie kubatury od frontu. Nowa koncepcja bryły i elewacji powstała w duchu minimalizmu. Powiększone zostały znacznie otwory okienne . Dla uzyskania lepszych proporcji bryły domu dołożone zostały elementy horyzontalne w postaci mocno wysuniętych gzymsów oraz podniesionego tarasu na parterze.  Gzymsy spełniają funkcję zadaszeń osłaniających przed deszczem oraz nadmiernym słońcem. Elementy obejmujące dobudowaną bryłę na parterze mają formę litery C stąd robocza nazwa projektu.  

D7_cam02

DC_ISTN

Stan pierwotny przed przebudową.

 

D6cam02

DOM W GÓRACH

powierzchnia : 150 m2

Dom zaprojektowany dla działki położonej w terenie górzystym o dużym nachyleniu i z pięknym widokiem. Bryła domu została rozbita na dwie części. Część dolna, prostopadłościenna, stanowiąca podstawę domu,  została wtopiona w zbocze i zawiera przestrzeń dzienną. Przed duże przeszklenia ukryte w podcieniu wychodzi się na nieco zagłębiony taras. Zabieg ten ma na celu osłonić użytkowników przed wiatrem. Część górna domu jest postawionym na części dolnej niewielkim domkiem o dwuspadowym dachu. Mieszczą się w niej sypialnie. Duże przeszklenia od strony najlepszego widoku prowadzą na duży taras umieszczony na dachu części dolnej. Elewacje domu pokryte są materiałami budzącymi skojarzenia z solidnością oraz naturą. Bryła dolna obłożona została ręcznie wypalaną cegłą o nieregularnych płaszczyznach. Górna bryła, w całości została obłożona płytami z lokalnego kamienia – granitu. Podział na bryły podkreślony jest zróżnicowanym gabarytem i fakturą okładzin – drobnowymiarową cegłą o chropowatej fakturze oraz gładkimi płytami kamiennymi w dużych płytach. Całość tworzy wrażenie bezpiecznego schronienia w górach.

D6cam01

 

DOM W BIELSKU

powierzchnia : 339 m2 + 108 m2 (garaż)

projekt: 2014

Dom zaprojektowany na pięknej działce w Bielsku Białej. W kierunku południowym roztacza się piękny widok na góry, który był głównym motywem wpływającym na funkcję domu oraz lokalizację na działce. Założenie obejmuje dwa budynki nawiązujące do układu siedliska – dom oraz budynek garażowo-gospodarczy.  Pomiędzy nimi,  od strony północnej tworzy się dziedziniec wejściowo-gospodarczy. Jest to przestrzeń prywatna osłonięta od widoku z ulicy. Dom projektowany był z dużym naciskiem na układ funkcjonalny wnętrza, który był najistotniejszy dla klientów. Funkcja wewnątrz domu uformowana jest wokół dwukondygnacyjnego salonu umieszczonego w centrum domu, z którym połączone są jadalnia i kuchnia. W zachodniej części zlokalizowana jest główna sypialnia. Z tych pomieszczeń roztacza się piękny widok na góry. Poprzez duże, przesuwne okna wpada południowe słońce, można tędy również wyjść do ogrodu. Przed całą elewacją południową zaprojektowane zostały tarasy drewniane. Od strony północnej kondygnacji parteru zlokalizowano pomieszczenia gospodarcze – łazienki, garderoby, pralnia oraz pomieszczenie techniczne. Na piętro prowadzą centralnie umieszczone schody, którymi dostajemy się na galerię nad salonem. Wszystkie pomieszczenia na piętrze ukryte są w wielospadowym, wysokim dachu i doświetlane są przez okna połaciowe. Znajdują się tu gabinety, dodatkowe sypianie oraz siłownia. Z galerii, poprzez połaciowe okna w dachu, również można dojrzeć góry. Budynek wyposażony jest w nowoczesne instalacje takie jak wentylacja mechaniczna z rekuperacją oraz gruntowy wymiennik ciepła. Zasilanie elektryczne zostało na życzenie inwestora zabezpieczone generatorem prądu. Materiały użyte na elewacjach są tak dobrane aby w naturalny sposób z czasem patynowały . Na ścianach, tarasach i podsufitkach użyta została okładzina z modrzewia syberyjskiego a na dachu zastosowano blachę cynkowo-tytanową.

(G:\HOLA\STRONA NET\PROJEKTY NA STRON312\D5\RZUTY Model (

 

 

D12_IMG_0118

DOM POD GRODZISKIEM

powierzchnia : 332,5 m2

realizacja :  w trakcie

Dom dla inwestora o bardzo sprecyzowanych oczekiwaniach. Nowoczesna i oszczędna forma była określona już na samym początku projektowania. Inwestor wymagał również rozwiązań ekologicznych i nowoczesnych. Bryła domu jest stworzona z poprzesuwanych względem siebie klocków, w których znajdują się poszczególne pomieszczenia lub grupy pomieszczeń.  Na piętrze, wyróżniona elewacją z drewna, została bryła zawierająca pokój gier i zabaw. Pozostałe elewacje pokryte są płytami kamiennymi: piaskowcem oraz, w poziomie stropu pomiędzy piętrami, granitem. Warto zwrócić uwagę, że wymiar pojedynczej płyty piaskowca to 0,6 x 2,,7 m. Założeniem funkcjonalnym domu było otwarcie wszystkich pokoi na stronę ogrodu dużymi przeszkleniami. Od strony podjazdu na parterze zlokalizowany został garaż z pomieszczeniami technicznymi oraz kuchnia. Od strony ogrodu znajdują się salon z jadalnią oraz sypialnia, która poprzez wycofanie w stosunku do salonu uzyskuje niezbędną prywatność. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są od strony ogrodu w przeszklone ściany z przesuwanymi drzwiami. Ściana w salonie ma wymiar 6 x 2,7 m  a przesuwane drzwi mają 1,5 x 2,7 m. Na piętrze, nadwieszony nad tarasem przed salonem, zlokalizowany został pokój gier i zabaw. W drugiej części znalazły się dwa pokoje i łazienka. Ciekawa jest również konstrukcja domu wykonana z żelbetu w ten sposób, iż bryła piętra tworzy nadwieszenia ponad 2 m nad parterem, a ściany niosące dach nie pokrywają się ze ścianami na dole. Budynek wyposażony został w nowoczesny system wentylacji mechanicznej z rekuperacją, gruntowy wymiennik ciepła oraz pompę ciepła.

 

D12_IMG_0021

Model

Model

D2_cam01

DOM MODERNISTYCZNY

powierzchnia : 349,6 m2

Dom zaprojektowany został tak, aby nawiązywać do stylistyki modernizmu. Prosta bryła, pasmowe okna, wolny plan, białe, proste elewacje.  Cała funkcja domu zamknięta została w białym prostopadłościanie. Kompozycja elewacji ukształtowana jest poprzez duże horyzontalne przeszklenia. Nietypowa działka z frontem od strony południowej spowodowała nietypowe rozwiązania funkcjonalne we wnętrzu. Na parterze zlokalizowano przestrzeń dzienną z aneksem kuchennym, która posiada szklane ściany od południa oraz od północy. Pozwala to wtopić się wnętrzu w otaczający krajobraz oraz zachować zarówno widok na ogród od północy jak i doświetlenie promieniami słońca od południa. Identyczny zabieg zastosowany został w pracowni stanowiącej również domowe studio fotograficzne. Od strony ogrodu wzdłuż całego budynku  rozciąga się przestronny taras. Na piętrze wszystkie pokoje zaprojektowane są z widokiem na ogród i posiadają całkowicie przeszklone ściany od strony północnej. Przy pokoju do pracy oraz fitness zaprojektowano małe tarasy z widokiem na ogród.  Pomieszczenia gospodarcze umieszczone są wzdłuż elewacji od ulicy.  Na kondygnacji poziemnej zlokalizowany został garaż na dwa samochody oraz piwnica na wina ze stołem do degustacji.

DOM_Z_KAM_3

DOM Z KAMIENIA

projekt: 2016

powierzchnia: 201 m2

 

DOM_Z_KAM_2DOM_Z_KAM_1 DOM_Z_KAM_4DOM_Z_KAM_5   PROJEKT WNÊTRZ APARTAMENTU PROJEKT WNÊTRZ APARTAMENTU

DOM W DREWNIE

powierzchnia : 419,6 m2

Dom  zaprojektowany został tak, aby maksymalnie wtopić się w otoczenie. Bryła budynku została celowo rozbita i zróżnicowana aby uzyskać skalę niewielkich pawilonów. Dom  jest  parterowy. Układ funkcjonalny został podzielony na dwie strefy, które znajdują odzwierciedlenie w podziale bryłowym domu. W pierwszej strefie, bliższej wjazdu na działkę  i wycofanej w stosunku do ogrodu znajdują się pokoje sypialne i gabinety wraz z pomieszczeniami obsługującymi – łazienkami i garderobami. W drugiej strefie, wysuniętej w ogród jako osobna bryła znajduje się duży salon z otwartą kuchnią. Nad tą bryłą zaprojektowany został rodzaj belwederu do podziwiania otoczenia z góry. Wydzielenie salonu w oddzielnej bryle pozwala na jego doświetlenie światłem słonecznym przez cały dzień. Wszystkie pokoje zwrócone są w stronę ogrodu i mają od tej strony przestronne tarasy. Posiadają też w pełni przeszklone ściany, które można w całości otworzyć. Na kondygnacji podziemnej zlokalizowany został garaż na dwa samochody, piwnica na wino oraz lamus doświetlony poprzez fosę. Elewacje domu zostały pokryte dwoma rodzajami drewna . Jasne deski z drzew iglastych w zamierzeniu miały ulegać naturalnemu spatynowaniu aby wzmocnić efekt wtopienia domu w krajobraz. Ciemniejsze panele ze sklejki wodoodpornej zamykają kompozycję tworzoną przez pasy przeszkleń.

D8_cam01

DOM LEKKI

powierzchnia : 190 m2

Dwukondygnacyjny dom o prostej bryle zaprojektowany w konstrukcji stalowej. Odwołujący się do estetyki lekkich pawilonów i domów modernistycznych. Duże przeszklenia zmniejszają rozdział pomiędzy wnętrzem a przestrzenią na zewnątrz. Pozwalają otoczeniu stać się elementem wnętrza. Bryła domu podzielona jest na część dolną i górną. Fragment części dolnej został nieznacznie przekrzywiony, aby uzyskać przytulną , otwartą na ogród przestrzeń tarasu przed pokojem dziennym i kuchnią. Elewacje części dolnej pokryte zostały Cortenem czyli rdzewiejącą blachą. Powyżej zastosowano okładzinę z czarnej, matowej blachy. Na piętrze wyeksponowana została konstrukcja stalowa domu również pomalowana na czarno. Niemal w pełni przeszklone pomieszczenia piętra wyposażone zostały w przesuwne panele aluminiowe  z żaluzjami umożliwiające ich całkowite zasłonięcie.

 D8_cam02

 

D14_1

BUDYNEK WIELOFUNKCYJNY – BERENSONA

powierzchnia : 798 m2

realizacja : 2013

Zadaniem przy tej inwestycji było zaprojektowanie budynku maksymalnie wykorzystującego możliwości działki,  maksymalnie elastycznego i o minimalnym koszcie. Budynek ma adaptować się do wymagań najemców. Zaprojektowano prostą bryłę z wejściami zaakcentowanymi podcieniami, które dodatkowo podkreślone zostały kolorowym tynkiem. Budynek mieści powierzchnię usługową na parterze, oraz powierzchnie biurowe i mieszkania na piętrach. Mieszkania zlokalizowane są od tylnej, zaciszniejszej strony działki oraz zwrócone w stronę sąsiadującego osiedla mieszkaniowego. Od strony frontowej, ulicy i parkingu,  zlokalizowane zostały powierzchnie biurowe. Rzut budynku zaprojektowany został tak, żeby można było dowolnie w przyszłości zmieniać funkcję wnętrza. Stropy opierają się na ścianach zewnętrznych oraz trzech słupach umieszczonych na środku rozpiętości. Przy słupach zlokalizowane zostały kanały wentylacyjne oraz piony instalacyjne dla uzyskania maksymalnej elastyczności przy przyszłych aranżacjach. Dogodny dostęp zapewnia, poza wygodną i widną klatką schodową, również dźwig osobowy. Okna w elewacji są wąskie, rozdzielone  fragmentami pełnej ściany aby umożliwić dowolną aranżację ścianek działowych we wnętrzach. Usługa na parterze posiada w pełni przeszkloną witrynę. Przed budynkiem zaprojektowany został plac parkingowy.  Na elewacji  zostały przygotowane miejsca przeznaczone pod szyldy i reklamy najemców.

D14_2

Model  Model

Model

D14_3

 

 

D10cam02

BUDYNEK USŁUGOWY – PUŁAWSKA 601

powierzchnia : 781 m2

Budynek zlokalizowany przy jednej z ważniejszych arterii dojazdowych do Warszawy.  Przy ul. Puławskiej znajduje się wiele budynków usługowych. Każdy chce się wyróżnić na tle otoczenia, przez co powstaje chaos przestrzenny. Nie chcąc przyczyniać się do pogłębiania tego chaosu zdecydowaliśmy się na prostą formę. Elementem wyróżniającym miał być ciemny kolor oraz duża jednolita płaszczyzna elewacji frontowej.  W zamierzeniu na tej płaszczyźnie miało się pojawić logo inwestora. Zastrzegliśmy również, by nie służyło ono, jako tło dla wielkopowierzchniowej reklamy. Na parterze od strony frontowej zaprojektowana została w pełni przeszklona witryna dająca możliwość ekspozycji towarów. Niemal całą kondygnację parteru zajmuje sala ekspozycyjna z centralnie zlokalizowanym przebiciem łączącym dwie kondygnacje. W ramach tej przestrzeni zaprojektowano również schody prowadzące do przestrzeni ekspozycyjnej na piętrze.  Z tyłu budynku zlokalizowane zostało wejście dla pracowników z zapleczem oraz klatka schodowa prowadząca na piętro. Na piętrze część powierzchni zajmują biura firmy. Elewacja budynku pokryta jest grafitową blachą falistą w układzie poziomym. Dla wyróżnienia budynku z otoczenia po zmierzchu zaprojektowano iluminację w postaci podświetlenia krawędzi attyki strefy wejściowej.

D10cam01

D102

D10rzuty