
Działka położona na zboczu góry lub skarpie to teren bardzo wymagający pod względem budowlanym. Postawienie na niej domu wiąże się z większymi nakładami pracy niż w przypadku terenu płaskiego. Efekt jest jednak wart wysiłku. Malownicze widoki i zachwycająca perspektywa wynagrodzą wysiłki. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas wyboru projektu i budowy domu na skarpie.
Czy warto wybudować dom na skarpie?
Decyzja o budowie domu jest jedną z najpoważniejszych w życiu. Przed jej podjęciem należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym m.in. kupno odpowiedniej działki. Lokalizacja, powierzchnia i ukształtowanie terenu mają ogromne znaczenie. Zazwyczaj najłatwiej jest postawić dom i zaaranżować przestrzeń na płaskiej działce. A jak to wygląda w przypadku działki na skarpie? Budowa na gruncie położonym na wzniesieniu jest zwykle trudniejsza i droższa. Wyższe koszty powstają już na etapie przygotowania projektu, gdyż jego opracowanie wymaga stworzenia dodatkowo płatnej dokumentacji geotechnicznej i wykonania odpowiednich fundamentów.
Dom na skarpie ma jednak również wiele zalet. Atutem jest położenie działki – często w otoczeniu gór bądź lasów, czego efektem są piękne krajobrazy i otwarcie wnętrza nieruchomości na malownicze widoki. Ponadto tereny na południowych zboczach są bardzo dobrze nasłonecznione, co przekłada się na naturalne doświetlenie wnętrza.
Dom na skarpie w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego
Zanim zdecydujesz się na budowę domu, sprawdź w Urzędzie Gminy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Dokument ten określa warunki zabudowy i zasięg terenów budowlanych na danym obszarze. Upewnij się, że na Twojej działce można postawić obiekt mieszkalny. Zwróć szczególną uwagę na rysunek planu, zwłaszcza w przypadku działki o dużym nachyleniu. Na niektórych gruntach o stromym zboczu mogą występować aktywne osuwiska. W takim przypadku dokładnie zapoznaj się z informacjami dotyczącymi warunków ewentualnego dopuszczenia zabudowy na takim terenie.
Projekt domu na skarpie
Gdy już upewnisz się, że na pochyłej działce można postawić budynek mieszkalny, wybierz odpowiedni projekt domu na skarpę. W jaki sposób to zrobić? Najważniejsze są kwestie bezpieczeństwa i indywidualnych preferencji.
Dom na skarpie z piwnicą i bez podpiwniczenia
Na działce ze wzniesieniem można wykorzystać naturalne ukształtowanie terenu, projektując w skarpie dodatkową kondygnację, przeznaczoną na piwnicę, garaż czy pomieszczenie gospodarcze. W ten sposób ograniczasz do minimum konieczność wykonywania robót ziemnych związanych ze wstępną niwelacją działki.
Alternatywą jest budynek bez podpiwniczenia. W takim przypadku projekt zakłada stworzenie płaszczyzny, na której stanie dom. Ta opcja wiąże się z zaplanowaniem wykonania wstępnej niwelacji działki, a po wykonaniu stanu surowego – niwelacji ostatecznej. Realizacja prac ziemnych, w tym odpowiedniego skarpowania wokół domu, wymaga działki o dużej powierzchni.
Odpowiednia konstrukcja i umiejscowienie domu
Na pochyłej działce najlepiej sprawdzają się budynki o prostej bryle, z dachem dwuspadowym bądź płaskim. Takie domy dobrze wkomponowują się w okoliczny krajobraz oraz formę skarpy. Często wybierane są również projekty zakładające układ kaskadowy budynku. W takim przypadku każda z kondygnacji znajduje się na innym poziomie – na przykład, na samym dole mieści się część garażowa i gospodarcza, wyżej strefa wypoczynkowo-reprezentatywna z salonem, a na ostatnim piętrze część sypialniana.
W projektach budynków na skarpie zazwyczaj nie umieszcza się okien od strony zbocza. Zwykle są to obszary zacienione, dlatego brak okien na tej elewacji pozwala zredukować straty ciepła. Po tej stronie lepiej jest postawić północną ścianę nieruchomości. Na działkach o dużym nachyleniu terenu można rozważyć postawienie wiaty albo garażu możliwie najbliżej drogi dojazdowej na posesję. Dzięki temu poruszanie się samochodem będzie łatwiejsze.
Projektując dom z tarasem, warto przemyśleć jego umiejscowienie. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim kierunek nachylenia działki. Istotny jest też wybór rodzaju tarasu – czy będzie to konstrukcja usadowiona bezpośrednio na gruncie, czy też samodzielny obiekt na słupach. W przypadku domu o konstrukcji kaskadowej możliwe jest wykonanie tarasów na różnych poziomach, zazwyczaj połączonych schodami.
Projekt domu na skarpę – gotowy czy indywidualny?
Gotowe projekty domów na skarpie mogą wymagać znaczących adaptacji przed rozpoczęciem prac budowlanych, co wiąże się nie tylko z kosztami, ale często też z istotną zmianą konstrukcji i układu pomieszczeń w budynku. Dlatego warto rozważyć wykonanie indywidualnego projektu domu na zboczu. Doświadczony architekt stworzy projekt w pełni dostosowany zarówno do parametrów działki, jak i potrzeb Klienta. Uwzględni w nim właściwe ustawienie domu, kąt nachylenia dachu, powierzchnię użytkową i zabudowy budynku mieszkalnego, maksymalne oświetlenie wnętrza światłem naturalnym oraz wygodny dojazd do lokum. Zadaniem specjalisty jest podkreślenie walorów terenu i zapewnienie jak największej funkcjonalności domu.
Przygotowanie działki pod budowę domu
Budowa domu na skarpie wymaga odpowiedniego przygotowania terenu. W zależności od projektu budynku, konieczna może być duża lub tylko niewielka niwelacja działki. Ponadto w przypadku gruntów ze wzniesieniem należy zwrócić uwagę na kwestię wód powierzchniowych i podziemnych. Zaleca się przekierowanie ich do zewnętrznego rowu. Trzeba to zrobić w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko podmywania warstw stabilizujących zlokalizowanych przy samym budynku, a także, by nie naruszać istniejących stosunków wodnych na sąsiadujących z działką terenach.
Dom na skarpie ze specjalnymi fundamentami
Dom na skarpie wymaga odpowiednich fundamentów. Na takim gruncie nie zaleca się budowy tradycyjnych fundamentów poziomych – lepszym rozwiązaniem jest wariant schodkowy, który zapewnia symetryczne osiadanie budynku oraz zapobiega pęknięciom. Im większy stopień nachylenia wzniesienia, tym wyższe muszą być ściany fundamentowe. Równie istotny jest dobór stosownych materiałów wysokiej jakości, a także wykonanie drenażu opaskowego. Odwodnienie domu jest niezbędne – w czasie deszczu fundamenty mogą bowiem nasiąkać wodą, co osłabi ich konstrukcję.
Dom na skarpie – kilka słów na koniec
Już wiesz, na co zwrócić uwagę, projektując i budując dom na skarpie. Zadanie to wymaga nieco więcej wysiłku niż postawienie budynku na płaskim terenie, jednak finalny efekt może być zachwycający. Podstawą jest wykonanie odpowiedniego projektu, uwzględniającego nie tylko potrzeby przyszłych mieszkańców, ale i specyfikację terenu. Jeśli interesuje Cię zaprojektowanie domu na wymagającym gruncie, sprawdź ofertę pracowni architektonicznej Exterio. Chętnie pomożemy Ci spełnić Twoje marzenia o idealnym domu.