W tym roku polska pracownia HOLA Design, założona przez Monikę i Adama Bronikowskich, otrzymała aż dwie nagrody w konkursie European Property Awards. Pierwszy projekt, który docenili jurorzy, to wnętrza poznańskiego Good Time Day Spa. Poza nagrodą w nietypowej dla HOLA Design kategorii „Leisure Interior”, pracownia odniosła sukces także w swojej ulubionej konkurencji wnętrz mieszkalnych, czyli „Residential Interior: Apartment”. Tu laureatem zostało wnętrze warszawskiego apartamentu, znajdującego się w zabytkowej kamienicy. To właśnie znakomita lokalizacja oraz artystyczne pasje właścicieli stały się głównymi inspiracjami przy projektowaniu tej przestrzeni.
Apartament „Mokotowska Chic” o powierzchni 170 m2 znajduje się w zabytkowej kamienicy w centrum Warszawy. „Zaprojektowany przez Mariana Lalewicza a zbudowany w latach 1924-1927 obiekt wpisany jest do krajowego rejestru zabytków, co oznacza, że wszystkie prace budowlane w nim prowadzone muszą być nadzorowane przez konserwatora zabytków. Było to dla nas wielkie wyzwanie, ponieważ nie mogliśmy przeprowadzić wszystkich zmian, jakie wstępnie planowaliśmy. Na szczęście, mogliśmy nieco zmienić układ wnętrza, by dostosować go do potrzeb nowych właścicieli” – relacjonują Monika i Adam Bronikowscy, współwłaściciele HOLA Design.
Tematem projektu jest idea „ton w ton”, co skutkuje uzyskaniem harmonijnego wyglądu przestrzeni, bez wpowadzania wielu kontrastów. „Cenimy ponadczasowość – właśnie taki efekt chcieliśmy uzyskać w tym wnętrzu. Bardzo zależało nam na tym, by uniknąć przytłoczenia go nadmierną ilością mebli i dekoracji” – podkreślają Monika i Adam Bronikowscy. Wszystko, co się w tym apartamencie finalnie znalazło, miało być spójne z estetyką Art Deco. To był „złoty środek”, wyznaczony przez architektów i inwestorów pomiędzy stylem klasycznym a nowoczesnym. Powstałe zgodnie z tymi ustaleniami wnętrze idealnie odpowia potrzebom właścicieli. Spodobała im się uzyskana symetria, ściany ozdobione sztukateriami i meble, które mimo postarzania doskonale komponują się z resztą nowoczesnego wystroju.
Najciekawszą częścią tego wnętrza jest niewątpliwie salon. Jego niepowtarzalny charakter uzyskano dzięki zaakcentowaniu dużych okien, użyciu sztukaterii i wysokich listew przypodłogowych oraz drewnianej podłodze we francuską jodełkę. Ukoronowaniem aranżacji są wspaniałe dzieła sztuki, należące do inwestorów. Wszystkie dodatki i akcesoria zostały dobrane z największą starannością. Tworząc to estetyczne i szlachetne wnętrze, nie zapomniano o wygodzie i funkcjonalności. W apartamencie mieszka czteroosobowa rodzina z dwójką dzieci w wieku jedenastu i trzynastu lat. Dlatego w salonie pojawiły się duże sofy i kominek, tworzące przytulną, domową atmosferę. Za kominkiem wydzielono pomieszczenie na bibliotekę i klasyczne, czarne pianino. Całe wnętrze pięknie współgra z zewnętrzem, czyli zabytkową kamienicą.