Projekt: 2023
Powierzchnia: 298 m2
Projekt domu jednorodzinnego na wydmowym wzniesieniu w lesie
Projekt domu jednorodzinnego, który powstaje w otoczeniu drzew, na niewielkim wydmowym wzniesieniu charakterystycznym dla mazowieckich lasów.
Jego usytuowanie na szycie skarpy pozwoliło nam wykorzystać pochyłość terenu do nadania bryle budynku dynamicznej kompozycji, utworzenia uskoków oraz niewielkich wcięć w elewacjach. Ich horyzontalny układ sprawia, że dom nabiera kameralnego charakteru i wydaje się niższy niż w rzeczywistości. Wyraziste, poziomie podziały, podkreślają zawieszone nad najniższą częścią budynku kolejne kondygnacje, które wysunięte poza obręb budynku tworzą przestronne tarasy. Od stromy ogrodu dom wyróżniają przesunięte względem siebie duże przeszklenia, dzięki którym udało się uniknąć wrażenia ciężkości budynku.
Projektując dom zaproponowaliśmy architekturę, która czerpiąc wprost z natury, pozwala wtopić go w otaczający krajobraz. Stąd pokrywające mury ceglane elewacje, które fakturą i kolorystyką nawiązują do rosnących wokół sosen. Podobnie jak kora drzew mienią się odcieniami szarości i brązu, wtapiając budynek w leśny pejzaż. Z kolei ziemisty kolor doskonale komponuje się cieniem lasu i pozwala na łatwiejsze utrzymanie w czystości naturalnych materiałów wśród drzew.
Podczas prac na działce szczególnie ważne było dla nas zachowanie naturalnego ukształtowania skarpy. Minimalistyczna bryła budynku wnika w nią podziemną kondygnacją, nie naruszając pierwotnego ukształtowania terenu i idealnie wpasowuje się w otoczenie. Można odnieść wrażenie, że grunt „wchodzi pod dom” i zanika w jego wnętrzu.
Z działki, na której stanie willa, rozciąga się urokliwy, niczym niezakłócony widok na położony poniżej las. To właśnie tym wyjątkowym walorom przyrodniczym podporządkowaliśmy orientację obiektu na parceli. Od strony starodrzewu usytuowaliśmy salon z wysuniętym w jego stronę tarasem, który zawisa w przestrzeni niczym podest widokowy. Zastosowanie szklanych balustrad ma na celu spotęgowanie poczucia bliskości natury. Wrażenie przenikania przyrody do wnętrza wzmacniają dodatkowo wielkogabarytowe, narożne okna w sypialniach i przestrzeni dziennej.
Górny taras zaplanowaliśmy w formie zielonego dachu, który pełni zarazem funkcję zadaszenia miejsca postojowego. W jego płaszczyźnie „wycięliśmy” prostokątny otwór, którego celem jest naturalne doświetlenie wjazdu do garażu oraz uzyskanie ciekawego efektu świetlnego.
Dom o powierzchni użytkowej 300 m2 ma bardzo czytelny, wertykalny podział funkcji. Stefę dzienną usytuowaliśmy na środkowym poziomie z najlepszą ekspozycją krajobrazu od strony ogrodu. Znajduje się tutaj salon z jadalnią i kuchnią. Na wyższym poziomie zaplanowaliśmy trzy sypialnie, które również mają widok na otaczający las .
Stonowana kolorystyka budynku, a także zastosowanie bliskich naturze naturalnych materiałów, takich jak cegła i drewno, pozwoliły na wpisanie obiektu w zieleń, a zarazem nadanie mu współczesnego charakteru.