Realizacja: 2023
Powierzchnia: 941 m2
Zdjęcia: Yassen Hristov
Niewielka podwarszawska Lesznowola, położona w malowniczym otoczeniu sosnowych borów, stała się miejscem powstania unikatowej rezydencji. Zaprojektowany przez nas budynek przypomina w formie zawieszone pomiędzy drzewami lewitujące domy.
Najważniejszym wyzwaniem było wpisanie rozbudowanej funkcjonalności rezydencji w leśne otoczenie przy jednoczesnym zachowaniu kameralnej skali zabudowy. Zaproponowaliśmy stworzenie architektury, która nawiązywać będzie do hasła modernistów „form follows function”. Nowoczesna willa miała integrować dużą rodzinę, a z drugiej strony spełniać oczekiwania wszystkich domowników, którzy pragną posiadania własnej, zacisznej enklawy z widokiem na las.
Punktem wyjścia do kształtowania formy było stworzenie dla każdego z domowników osobnego „domku” będącego ich prywatnym azylem. Tak powstała kompozycja powtarzających się rytmicznie brył w formie nowoczesnych stodół.
Każda z nich reprezentuje oddzielną przestrzeń mieszkalną przypominającą archetypowy dom z dwuspadowym dachem, kojarzący się z ciepłem i bezpieczeństwem. W celu podkreślenia ich odrębności, bryły uniesiono na poziom pierwszej kondygnacji i nadwieszono nad parterem w formie wykuszy. – W ten sposób udało się uzyskać efekt ich zawieszenia w leśnej przestrzeni.
Domki-azyle zostały posadowione na łączącej je przeszklonej bazie stanowiącej wspólną przestrzeń życiową rodziny. Tutaj znajduje się hol wejściowy, dwukondygnacyjny salon, jadalnia, kuchnia, gabinet do pracy oraz strefa rekreacyjna z sauną i basenem. Wszystkie przestrzenie otwierają się widokowo na otaczający krajobraz poprzez niemal całkowicie przeszklone elewacje.
Podział funkcjonalny domu podkreślono użytymi materiałami, inspirując się architekturą przemysłową z przełomu wieków. Parter, stanowiący podstawę zabudowy, został wykończony pełną, ręcznie formowaną, czerwoną cegłą układaną w dekoracyjny motyw. Natomiast piętro oraz dachy otulono łuską z patynowanych na czarno płytek z blachy cynkowo-tytanowej.
Lewitującą formę poszczególnych domków zaakcentowano poprzez użycie blachy cortenowej, zarówno na elewacjach szczytowych, jak i podsufitkach. Surowe materiały, takie jak beton i corten, znalazły zastosowanie również w ogrodzeniu, które oddziela teren domu od ulicy. Od tej strony dom zorientowany jest krótszym bokiem, co minimalizuje jego skalę widoczną z zewnątrz dla przechodniów.
Rezydencja o imponującej powierzchni 941 m kw. posiada nie tylko przestronne przestrzenie mieszkalne, ale także najnowsze rozwiązania technologiczne i luksusowe wyposażenie, m.in. salę telewizyjną, siłownię, basen ze sztucznym nurtem, sauny oraz zewnętrzne jacuzzi.
Codzienne funkcjonowanie mieszkańcom ułatwia winda poruszająca się pomiędzy poziomami domu. Pomieszczenia techniczne i garaż usytuowano w podziemnej kondygnacji pod całym budynkiem.
W ramach Grupy Hola powstał także projekt wnętrz który spowodował współgranie całości i osiągniecie pełnego spójnego efektu.